Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodonti (çocuk diş hekimliği) 0-16 yaş arasındaki çocukların ağız ve diş sağlığıyla ilgilenen diş hekimliği alanıdır. Pedodontistler, bu yaş aralığındaki çocukların ağız ve diş gelişimleri ‘ne uygun tedaviyi uygulama ve davranış yönlendirme konusunda eğitim almış diş hekimleridir. Pedodontistler davranış yönlendirme konusunda eğitimli olduklarından hangi yaş grubuna nasıl yaklaşılması gerektiğini bilir ler. Örneğin anlat göster uygula metodu vardır. Yapacağımız tedaviyi onun yaşına uygun şekilde anlatırız. Kullanacağımız aletleri daha sevimli isimlerle anlatır, gösterir ve uygularız. Bu sayede çocuklarda diş hekimi korkusunun önüne geçmiş oluruz. Çünkü dentofobi yani diş hekimi korkusunu yaşayanların çoğunda küçükken yaşanmış kötü bir diş hekimi anısı vardır.

Süt dişlerinin önemi nedir?

Geçmişten günümüze gelen “nasılsa süt dişi, yenisi gelir” anlayışı artık değişmekte ve anne babalar süt dişlerinin önemi konusunda bir hayli bilinçlenmektedir. Süt dişleri her şeyden önce çiğneme açısından önemlidir. Dişleri çürüyen ve rahatsızlık hisseden çocuklar yemek yerken ağrı çekmekte ve yeterli beslenememektedir. Büyüme ve gelişim bozukluğu yaşayan birçok çocukta diş çürüğü nedeniyle yeterli beslenme yapamadığı bildirilmektedir.

Diğer taraftan süt dişlerinin erken yaşta kaybedilmesi, çocuklarda dilin yanlış konumlanmasına ve bunun sonucunda konuşma bozukluğuna ve yanlış yutkunma alışkanlığı (infantil yutkunma) kazanılmasına neden olmaktadır.

Süt dişleri, daimi dişler sürene kadar onların yerini korumak açısından önemlidir. Dişler çene içerisinde oluşumlarını sürdürürken, kök gelişimlerine göre belli yaşlarda sürmektedirler. Bu vakte kadar ağız içinde sürecekleri mesafeyi koruma görevi süt dişlerine düşmektedir. Aksi taktirde  süt dişinin erken kaybı sonucunda yer kaybı yaşanmakta ve hastada ortodontik problemler oluşmaktadır.

Tüm bu nedenlerden dolayı süt dişlerinin bakımı, tedavileri ve düzenli kontrolleri son derece önemlidir.

Pedodonti Anabilim Dalı Kliniğimizde Uygulanan Tedavi Hizmetleri

  • Süt dişleri ve genç sürekli dişlerde ihtiyaç duyulan tüm dolgu uygulamaları, kanal tedavisi ve amputasyon işlemleri,
  • Çekilen dişlerin yerine uygulanan yer tutucuların ve çocuk protezlerinin yapımı,
  • Koruyucu ve önleyici ortodontik tedaviler,
  • Travma tedavileri,
  • Çürüklerin önlenmesi için fluorid verniği, fluorid jeli ve fissür örtücü uygulamaları